اعلام نامزدی پایتختی کتاب این بار در فراشبند

اعلام نامزدی پایتختی کتاب این بار در فراشبند

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همسو شدن همه ادارات و نهادها جهت جذب حداکثری افرادی و شرکت در برنامه های لازم پایتختی کتاب ایران خواستار شد.

به گزارش کوارنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ مهدی امیدبخش، معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به دیدار مهندس صادق فروغی فرماندار فراشبند رفت.

محور گفتگوی این دیدار فراهم نمودن زمینه حضور شهر فراشبند در جشنواره پایتختی کتاب ایران بود.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همسو شدن همه ادارات و نهادها جهت جذب حداکثری افرادی و شرکت در برنامه های لازم پایتختی کتاب ایران خواستار شد.

مهدی امیدبخش گفت: با برنامه ریزی مدون در حوزه ترویج کتابخوانی می توان سرانه مطالعه را افزایش داد.

درادامه مهندس صادق فروغی، فرماندار فراشبند نیز ضمن عرض خوشامدگویی و ابراز خرسندی از حضور معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امروزه اهمیت مطالعه و کتابخوانی بر هیچ کسی پوشیده نیست و اهمیت کتابخوانی در همه ادیان و در سخنان همه بزرگان به خصوص دین مبین اسلام و بزرگان دین اسلام آمده است. بنابراین برای تحقق بخشیدن به این امر مقدس  باید مطالعه را از کودکی و به صورت عادت برای کودکان در بیاوریم.

وی یکی از مشکلات روستاهای محروم و دور از شهر را عدم دسترسی به کتاب و کتابخانه دانست و گفت: با وجود جمعیت مستعد قابل توجهی از روستائیان که می توانند از اعضای فعال و کتابخوان یک کتابخانه عمومی محسوب شوند، عدم وجود کتابخانه و یا نهاد فرهنگی مشابهی باعث شده این گروه از نعمت کتابخوانی محروم باشند. از این رو اجرای طرح هایی که باعث دسترسی این افراد به کتاب باشد بسیار لازم جلوه می کند.

صادق فروغی ادامه داد: نهادهای فرهنگی با همکاری هم می توانند در محرومیت زدایی فرهنگی این قشر نقش بسزائی را ایفا کنند که شامل ساخت کتابخانه دائمی یا موقتی و تامین کتاب های مورد علاقه و نیاز این گروه  و … می شود.

فرماندار شهرستان فراشبند، مجوز ساخت کتابخانه در روستاها را دشوار خواند و خواستار تسهیل در این امر شد و افزود: اگر بخواهیم فرهنگ مطالعه را درجامعه گسترش دهیم باید زیرساخت های لازم را فراهم کنیم که متأسفانه در شهرستان فراشبند با محدودیت های مراکز فرهنگی مواجهه هستیم که امید است بتوانیم با همکاری متولیان فرهنگی استان این موانع را برطرف کنیم.

امیدبخش همچنین در دیدار با اعضای شورای فرهنگ عمومی فراشبند هم پیرامون پایتختی کتاب ایران به بحث و تبادل نظر نشست.

این نشست با حضور امام جمعه و سایراعضای شورای فرهنگ عمومی و همچنین تعدادی از علاقه مندان و دوستداران کتاب و کتابخوانی در دفتر امام جمعه شهرستان فراشبند برگزار شد.

مهدی محمدی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فراشبند طرح پایتختی کتاب را از مهمترین طرح‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و اظهار امیدواری کرد تا با همت و همکاری همه دستگاه ها و ارگان ها بتوان آن را در شهرستان فراشبند که قابلیت‌های فراوانی دارد اجرایی کرد و این رسالت بر عهده تمام مسئولین شهرستان و استان است.

حجه الاسلام هادی ابراهیمی، امام جمعه فراشبند که ریاست این نشست را برعهده داشت هم ضمن تقدیر و تشکر از حضور معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امروزه بیشتر هجمه های دشمنان به سمت جوانان است و می خواهند جوان ما را به سمت نهیلیسم فرهنگی بکشانند و از اعتقاد به مذهب و منش دینی خود دور سازند و در عرصه فرهنگ چالش ایجاد کنند. لذا وظیفه همگان این است که با کار عملی در حوزه فرهنگ جلو اهداف دشمن را بگیریم که یکی از همین برنامه های فرهنگی ترویج کتاب وکتابخوانی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان فراشبند یکی ازدلایل فاصله گرفتن جامعه از کتاب و مکان های فرهنگی را جذاب بودن فضای مجازی دانست و گفت: با بسترسازی، ایجاد زیرساخت های لازم و راه اندازی مکان های فرهنگی و هنری می توان مردم و به ویژه جوانان را به سوی مطالعه سوق دهیم که اگر فرهنگ ما قوی باشد اقتصاد ما هم قوی خواهد شد.

مهدی امیدبخش نیز در این نشست گفت: طرح های پایتختی کتاب باید در فضاهای عمومی اتفاق بیفتد پس باید فرهنگ کتابخوانی را به اماکن عمومی بکشانیم و بیشتر سر و کار ما با کسانی است که با کتاب و کتاب خوانی الفتی ندارند.

وی جنبه‌های کمی، کیفی، خلاقیت و نوآوری را مهمترین عنصر مؤثر در انتخاب یک شهر به عنوان پایتختی کتاب دانست.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، تعامل بین دستگاه‌ها را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: فعالیت های کتاب و کتابخوانی معطوف به کل جمعیت یک شهرستان خواهد بود و اگر در این خصوص اقدامی صورت نگیرد عملاً کاری از پیش نخواهیم برد. به همین خاطر با تعامل بین همه ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی بایستی با محوریت فرمانداری کارگروهی در این خصوص تشکیل دهند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شهرستان فراشبند دارای ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی بسیار مهمی است من از همه درخواست همکاری و مساعدت دارم زیرا این اتفاق سهم هیچ شخصی نیست و برای تمام شهرستان است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش هماهنگ‌کنتده را دارد.

امیدبخش افزود: دبیرخانه شهر ها و روستاهای دوستدار کتاب در مرکز استان آماده هر نوع همکاری و تعامل با کارگروه شهر دوستدار کتاب در شهرستان  ها می باشد و تمامی تلاش خود را در راستای ترویج فرهنگ مطالعه به ویژه در میان کودکان، نوجوانان و جوانان خواهد کرد تا شاهد موفقیت  یکی از شهرها یا روستاهای شهرستان در سطح ملی باشیم.

امیدبخش در پایان با آرزوی اینکه استان فارس هم بتواند در این مسیر گام مؤثری بردارد، بیان داشت: این استان در ۴ دوره گذشتۀ جشنواره پایتخت کتاب ایران توانسته است ٣ شهر شیراز، اِوَز و صدرا را به عنوان شهرهای خلاق کتابخوانی در کشور معرفی کند؛ علاوه بر این در دوره پنجم که آیین پایانیِ آن اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود، چندین شهر دیگر فارس نیز گام‌های بلندی را برای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران» برداشته‌اند که امیدواریم در کسب آن موفق باشند.

همچنین در پایان از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فراشبند از سید جواد مزارعی نویسنده کتاب«گل بی منت باران» با اهدا لوح و هدیه ای نفیس تجلیل شد.

شایان ذکر است معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراه مسوول امور شهرستانها و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فراشبند از مرکز توانبخشی محسنین و اداره کتابخانه عمومی شهرستان فراشبند نیز بازدید کردند.

درباره نویسنده

3606مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری یوتاب محفوظ است.
رفتن به نوارابزار