نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه شیراز: در راستای تحول قضایی نیازمند متدینین و نخبگان هستیم

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه شیراز:  در راستای تحول قضایی نیازمند متدینین و نخبگان هستیم

رئیس کل دادگستری استان فارس در هفتم تیر پیش از خطبه های نماز جمعه شیراز ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و  با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی ، شهدای مدافع حرم و بویژه شهید مظلوم دکتر بهشتی  معمار بزرگ دستگاه قضا و ۷۲ تن از یاران با وفای ایشان  ایام شهادت امام جعفر صادق (ع) را تسلیت گفت.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در ادامه در جمع نمازگزاران  در مصلای نماز جمعه شیراز ضمن قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و همچنین تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی شاهچراغ(ع) گفت : امروز  فضای معنوی مصلای نماز جمعه مزین به پیکر پاک و مطهر شهدای  عزیز جنگ تحملی و مدافعان حرم شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه شیراز با اشاره به این که بیانیه گام دوم انقلاب در همه برنامه های کشور و قوه قضائیه جاری است تصریح کرد:  ریاست معظم قوه قضائیه در حکم انتصاب خود دستورات رهبری انقلاب را به عنوان منشور  تحول قضایی  قرداده اند و ما در راستای تحول قضایی نیازمند همراهی  شما نمازگزاران و متدینین شهر شیراز به عنوان نخبگان این شهر هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه افزایش بی رویه پرونده ها ی قضایی در استان فارس را در شأن استان با فرهنگ و مذهبی فارس ندانست و گفت: گردش ۸۰۰ هزار پرونده در طول سال گذشته حاکی از آمار بسیار بالای حجم وردی پرونده به دستگاه قضایی استان فارس دانست.

وی در ادامه کمبود فضای فیزیکی و نیروی انسانی در دستگاه قضایی را یکی از مشکلات مجموعه دانست و گفت: به منظور کاهش حجم ورودی پرونده های قضایی نیازمند شناسایی ظرفیت ها هستیم و در این راستا همراهی صدا و سیما، شهرداری و اداره ثبت اسناد و املاک و ساید ادارات و نهاد ها در کاهش حجم وردی پرونده می تواند تأثیرگذار باشد.

رئیس کل دادگستری استان فارس از برنامه ریزی  دادگستری استان در خصوص کاهش اطاله دادرسی خبر داد و گفت: بدین منظور کمیته رفع اطاله دادرسی فعال شده و مذاکراتی نیز در خصوص کاهش  مدت زمان رسیدگی به پرونده های قضایی صورت گرفته و در خصوص جرائم مهم و امنیتی مانند سرقت های مسلحانه و آدم ربایی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد .

حجت الاسلام والمسلمین در ادامه ابراز امیدواری کرد: برنامه ریزی کرده ایم که تا ۶ ماهه آینده همه پرونده های مسن موجود که رقمی حدود ۴ هزار  پرونده می باشد تعیین تکلیف شود.

وی در ادامه در جمع نمازگزاران در صحن امام خمینی (ره ) حرم شاهچراغ (ع) از تلاش و تمرکز دادگستری استان فارس بر اجرای پرونده های اجرای احکام خبر داد و گفت: نمود و تلاش کار مجموعه قضایی در اجرای احکام است و به همین منظور سعی می شود در کوتاهترین زمان احکام قطعیت یافته اجرا شود.

رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه به موضوع اتقان آراء  نیز اشاره کرد و گفت: تقاضای ماده۴۷۷ زیاد و اعتراض نسبت به رأی های داده شده بسیار زیاد بود وبرای این که رأی های صادره آراء  محکم و مستدلی باشد از حضور و نظرات دانشگاهیان ، علماء و روحانیون باید استفاده شود و به همین منظور دادگستری استان فارس در صدد انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگده حقوق دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه های علمیه فارس در این خصوص است.

حجت السلام والمسلمین موسوی با بیان این که زیبنده شهر مذهبی شیراز نیست که مظاهر فساد، بدحجابی و سگ گردانی علنی گردد بر طرح مقابله عملی با مظاهر فساد در شهر  شیراز تأکید کرد و گفت:   قطعاً دغدغه همه متدینین شهر شیراز را از همه مهمتر می دانم و  این امر یکی از برنامه جدی دستگاه قضایی استان فارس است و  اجازه  این گونه بی فرهنگی ها  داده نمی شود و اگر با اقدام فرهنگی جواب ندهد حتماً با اینگونه افراد برخورد قاطع و قانونی  خواهد شد.

وی به بحث کاهش جمعیت کیفری زندان نیز اشاره کرد و گفت:  اجرای برنامه های کاهش جمعیت کیفری، مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست قوه قضائیه است و با اِعمال تأسیسات قانونی نسبت به کاهش جمعیت کیفری زندان ها این امر مهم در سطح استان عملیاتی می شود.

وی به زندانیان مهریه نیز اشاره کرد و گفت: زندانیان مهریه فارس حدود ۶۰۰ نفر بودند و در حال حاضربه ۳۰ نفر تقلیل و کاهش یافته و اجازه نمی دهیم از این به بعد کسانی که نمی توانند مهریه پرداخت کنند به زندان بیافتند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان این که حرف مقام معظم رهبری برای ما حجت است و در سال رونق تولید دادگستری فارس تمام تلاش خود را در زمینه رونق تولید و حمایت از سرمایه گذاری مشروع به کار می گیرد گفت : در این مدت کوتاه  از سوی مسئولان قضایی بازدیدهای مختلفی از واحدهای صنعتی و تولیدی صورت گرفته است و در سال گذشته  با اهتمام دادگستری فارس از تعطیلی ۶۰ واحد تولیدی جلوگیری به عمل آمد و دادگستری فارس  با قاطعیت از تولید کنندگان حمایت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی به سالم سازی دستگاه قضایی از فساد نیز اشاره کرد و گفت: قضات استان فارس از خالص ترین و پاک ترین افراد هستند اما اگر کوچکترین تخلفی صورت گیرد بدون هیچ گونه اغماضی با این افراد برخورد می کند.

وی در خصوص مبارزه با مفسدان اقتصادی نیز گفت: دستگاه قضایی دادگاه های ویژه مبارزه با مفسدین و اخلالگران نظام اقتصادی را دایر کرده  است و در سال گذشته در دادگاه مبارزه با اخلالگران نظام اقتصادی  و در امر مبارزه با مفسدین اقتصادی احکام بسیار خوبی صادر گردید و برخی از پرونده های دیگر در این خصوص  نیز در شُرف  صدور رأی می باشد.

وی به امنیت مطلوب استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: برنامه ویژه ای برای برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر،کالا و ارز و نیز سارقین در دستور کار قرار دارد و باید در راستای دستیابی به امنیت مطلوب استان تلاش بیشتری انجام شود.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان این که شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی استان طرح های خوبی را در سال های گذشته اجرا کرده است تأکید کرد: افرادی که در سال های قبل زمینی هایی را از سوی دولت به منظوراجرای طرحی تولیدی و عمرانی گرفته و اقدامی در راستای به کار گیری این املاک برای سرمایه گذاری انجام نداده اند مورد بررسی قرار گرفته و این زمین ها  را از آنان پس خواهیم گرفت.

گفتنی است پیش از سخنان رئیس کل دادگستری استان فارس در نماز جمعه این هفته ، رئیس کل دادگستری استان فارس ، معاونین و اعضای شورای قضایی استان فارس، و مدیران سازمان های وابسته به قوه قضائیه در استان با حضور در حرم مطهرحضرت شاهچراغ(ع) در ملاقات چهره به چهره به بررسی پرونده مراجعه کنندگان پرداختند .

این برنامه که همزمان با آخرین روز از هفته قوه قضائیه و با محوریت حوزه ریاست دادگستری کل استان فارس در سراسر استان اجرا گردید؛  مشکلات قضایی بیش از ۷۰۰  نفر از مراجعان در شیراز،  قبل از برگزاری نماز جمعه این هفته بررسی و دستورات قضایی لازم صادر شد.

این گزارش حاکی است عمده ترین تقاضای مراجعان تسریع در رسیدگی ها، تقاضای عفو و تخفیف مجازات، مرخصی زندانیان و اعمال ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری  تشکیل می دهد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در حاشیه این دیدار با  تأکید بر اهمیت تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم در راستای تعامل دو سویه و رو در رو با مردم با برنامه ریزی دقیق بیش از گذشته در اماکن مقدسه دیدار مسئولان قضایی را برگزار  دسترسی مردم به مسئولن قضایی را تسهیل نمائیم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی افزود : با تأکیدات انجام شده مسئولان قضایی در شهرستان ها و مرکز استان علاوه  بر دیدار مردمی در  هفته قوه قضائیه ، سه شنبه هر هفته نیز با نظارت حوزه ریاست دادگستری استان، مشکلات قضایی مردم بررسی می شود.

درباره نویسنده

3606مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری یوتاب محفوظ است.
رفتن به نوارابزار